Spiegelau-olutlasit

Kuidas valida õlleklaasi (koju või restorani)?

27.10.2020

Õlleklaasidega on lugu sama nagu õlledega: neid on tuhandeid versioone ja iga õlleklaas peaks justkui rääkima oma lugu ja olema ainuõige just teatud kindlat tüüpi õllega. Nii on Hooegaardenil oma klaas, mis tegelikult meenutab pigem furgoonautot kui õlleklaasi, Duvelil, Leffel ja Guinnessil oma klaas, Sakul ja A Le Coqil oma jne. Võiks arvata, et kogu selle õlleklaasi või õllekapa müstilise aura taga peitub samasugune tuumafüüsika nagu šampanja- või veiniklaaside juures, aga kas ikka on?

Olgem ausad, eks restorani jaoks on oluline ka ladustamine ja nii mõnigi valib endale olenemata kas ta pakub käsitööõölut või vaadiõlut, hoopis hästi ladustatavad klaasid. Jalaga õlleklaasid sobivad pigem restorani, sangaga kapad pigem pubisse. Telliskivi loomelinnakus õlut mekkides eelistaksid nii kliendid kui villijad ilmselt teadlikumaid valikuid – IPAle loodud õlleklaasi, nisuõllele mõeldud klaasi, Abbey õlleklaasi jne.

Ehkki kõiges on omajagu teadust, siis erinevalt õlleklaasidest on näiteks veiniklaasid just sellise kuju, pikkuse, sügavuse ja kumerusega, et veini maitse ja aroom saaks maksimaalselt vabaneda. Sama võiks ju mõelda ka õlledega, sest õlledelgi on olemas meeletult maitseid, sügavusi, varjundeid ja lõhnaelemente. Ometi, olenemata sellest, mis õlleklaasiga on tegu, on peaasjalikult kõik seest ühtlased "tuutud". Ehk siledad torud, kus mingi maitse, aroom ega täidlus ei saa kuskile avalduda. Seega on enamused õlleklaasid loodud pigem turunduse-, kui maitseelamuste loomiseks.

Võtame näiteks need suured Duvel/Hooegaarden stiilis õlleklaasid. Olete te mõelnud, kui palju kaalub üks jalaga õlleklaas, mis mahutab kolm liitrit õlut? Ametliku info järgi on selleks kaaluks 3,5kg. Esiteks on nendest joomine väga ebamugav, teiseks on nad seest silindrid, mis mingil moel maitset ega lõhna esile ei too. Küll aga on klaasidel muidugi suurepärane suur kiri, mis annab kõikidele laudkondadele teada, mis õlut sa jood.

Võtame siia kõrvale meie endi Saku või A Le Coqi kõige legendaarsemad õlleklaasid - täiesti pesuehtsad sirged silindrid. Aga oleme ausad - klaaside kergus teeb selles stiilis õlleklaasist joomise oluliselt mugavamaks. Ehkki õllejoomist seostatakse väga mehise tegevuse praktiseerimisena, siis ülimaskuliinne ja raske õlleklaas- või kapp mingil moel maitsele ja joomismõnule kaasa ei aita. Ja viimase all peame silmas füüsilist joomise vaeva -  neil üüratult suurtel õlleklaasidel - kappadel on nii paks äär, et pool õlut jookseb huule ja paksuservalise õlleklaasi vahelt välja. Lisaks kipuvad need olema väga suured, et õlu jõuab sellest anumast lahtuda ja soojaks minna.

Aga milline on siis õige õlleklaas? 

Enne veel kui jõuame õlledeni, tuleb alustada sellest kus seda tarbitakse? Milline on see asukoht ning loomulikult ka seltskond. Asukohast ehk tegelikult õhkkonnast sõltub ka see, millisest klaasist tuleks õlut juua. Kui sa lähed näiteks NOA restorani pidulikule õhtusöögile ja sulle tuuakse sangaga õlleklaas, siis ilmselt oleksid isegi pisut hämmelduses, sest eeldasid laualt leida jalaga õlleklaasi.

Samas kui veedaksid sõpradega aega pubis mõnd spordiüritust vaadates, siis on justkui elementaarne, et vaadiõlut serveeritakse raskest ja paksust sangaga õllekapast. Selle klaasi üheks suurimaks plussiks ongi see, et see ei lähe nii kergelt ümber kui mõni külastaja näiteks vastu lauda müksab ning selle pisut vappuma paneb. Probleem tekib pigem siis kui adrenaliini rohkel õhtul võib jalaga õlleklaas kerge käeviipega maha kukkuda ja siis on rikutud kas sinu või su lauakaaslase riided ning halvemal juhul ka õhtu. Klaasist õlletoop on paljudel puhkudel praktiline valik, kuid ennekõike pead sa selle soetamisel hoolega mõtlema, milline on õhkkond kus klaas kasutust leiab. 

Olulisel kohal on tegelikult ka eksperimenteerimine. Öeldakse ju, et nii palju kui on inimesi on ka erinevaid maitseid. Aus vastus ongi see, et klaas ja maitse, mis võib sobida sinu sõbrale ei pruugi sulle aga üldse meelepärane olla. Ole julge ning võimalusel katseta erinevaid klaase erinevates kohtades ja kes teab, äkki avastad oma lemmikõllel hoopis uued nüansid. Võib-olla on just vahuveini klaas see, mis saab sinu lemmikõlle joomisel lahutamatuks kaaslaseks, sest just sellest pokaalist tuleb esile selle aroom ja maitse. 

Inspireerivad uudistooted!

Jõulumeeleolus tundeküllased lauakatted

Millisest klaasist millist veini nautida?