ravintolakokemus elämykset eahlström

Restoranielamus: Nii lood elamuse, kasutades meeli

4.7.2019

Oleme loomas midagi võrratut, kui suudame toidu juurde elamusi pakkuda. Teekond aistingust elamuseni on siiski pikk ja keerukas. Ainulaadse restoranielamuse loomiseks tasub kogemusele mõelda kõikide meelte kaudu. Anname näpunäiteid, kuidas restoranielamuse loomisel võtta arvesse nägemis-, kuulmis-, maitse-, lõhna- ja kompamismeelt. 

Nägemine: nägemismeele kaudu loome toidu kohta tugeva eelarvamuse 

Restoranilauas on nägemismeele tähtsaim ülesanne edastada informatsiooni. Nägemismeel on meie kõige kiirem meel: info jõuab ajju umbes 30 millisekundiga! See silmapilk on kriitilise tähtsusega: selle lühikese hetkega oleme juba otsustanud, kuidas toit maitseb ja kas see meile meeldib või mitte. 

Nägemismeele tähtsaim roll on infovahetus. Me tahame teada, mida me sööme ja kas tarbitav toit on meile ohutu. Nägemismeele abil sooritame kiire kvaliteedianalüüsi, näiteks selle kohta, kas toit on värske, kas kastmes on klimpe või kas supp on soe. Nägemismeele kaudu loome toidu kohta tugeva eelarvamuse. On väga tähtis, et ülejäänud meeled toetaksid infot, mida kiire nägemismeel meile toidu kohta edastab. 

Kuulmine: toidu ja restorani helidemaailm on toiduelamuse väga tähtis osa 

Kuulmismeel on väga tundlik. Kuulmine on pärast nägemist kohe järgmine aisting, mida toidu kohta tajume. Ehkki helidemaailm omab restoranielamuse juures tähtsat rolli, ei pruugi me kuulmiskogemusele teadlikult tähelepanu pöörata. 

Me kuuleme toidu hääli. Iga toit tekitab heli juba siis, kui see asetatakse taldrikule või kui jook klaasi valatakse. Ka toidu lõikamine, lusikale võtmine ja söömine tekitab helisid. 
Söömise ja keskkonna hääled on samuti olulised: klirin, kolin ja inimeste jutukõmin. Milliseid helisid kostub köögist? Tähelepanu tasub pöörata akustikale ja restorani helimaastikule. Mõelda tasuks ka muusika kombineerimisele restoranielamusega!

Maitse ja lõhn: tundlikkust mõjutavad geneetika ja kogemused 

Me kõik teame, kui tihedalt on omavahel põimunud maitse ja lõhn. Me tunneme 5 maitseaistingut: magus, soolane, kibe, hapu ja umami. 
Lõhnameel on maitsemeelest keerukam. Meil on umbes 400 erinevat lõhnaretseptorit, millega võime tunda kümneid tuhandeid kui mitte miljoneid lõhnu! Maitse- ja lõhnameele tundlikkust mõjutavad geneetika ja kogemused. Geneetika on sageli kogemustest tugevam mõjutaja.  

Lõhnad, maitsed ja erinevad maitsevariatsioonid mõjutavad teineteist: näiteks sool vähendab kibeduse aisitingut. Peaaegu igas toidukultuuris leidub mõni nipp, millega kibedat maitset mahedamaks muuta. Tänu oma kultuuripärandile oleme õppinud seostama omavahel maitseid ja lõhnu. See mõjutab seda, kuidas me toitu tajume. 

Kompamine: aktiveerub nägemismeele kaudu ja mõjutab tugevalt maitseelamust

Kompamismeel aktiveerub kiiresti koos nägemismeelega. Me näeme taldrikut ja saame aru, kas see on sile, krobeline või kare - seejärel tunneme sama oma sõrmeotstega. 
Kompamisaisting sünnib ka siis, kui lõikame restoranis kahvli ja noaga toitu. Me tajume, kas toit on näiteks kõva, pehme, nätske või rabe.
Kompamismeel mõjutab tugevalt maitsemeelt. Väga kareda pinnaga taldrik võimendab kibedat aistingut. Kui taldrik on hästi sile ja kui sileda nõu kuju on ümmargune, võimendab see toidu magusat maitset. 

 

Tekst põhineb toiduarengu professori Anu Hopia ettekandel 13.06.2019 E.Ahlströmi näidistesaalis: „Meelte tähtsus elamuste loomisel“. 

Igapäevaelus ei pruugi me erinevate meelte kaudu tajutavaid nüansse teineteisest eristada, aga need eksisteerivad. Restoranielamus sünnib nii argi- kui ka pidupäeval põnevalt ja mitmetasandiliselt erinevate meelte kaudu.  Meie oleme E.Ahlströmis peaaegu kõik kauaaegsed restoranivaldkonna asjatundjad ning veetnud ka ise restoranisaalides palju aega. Me teame, millistest nüanssidest restoranielamus sünnib ja aitame meeleldi ka sind!

Meie mitmekülgsest tootevalikust leiad lõputult võimalusi elamuste loomiseks, nii et tervik toetaks erinevaid meeli. Me aitame sind ka kogu restoranimaailma loomisel. Võta julgelt meiega ühendust. Oleme sinu jaoks olemas!

 

Mida põlle valides silmas pidada?

kokariided, põll, kokapõll

Kokariided – kuidas leida parimaid?

Kuidas valida õiget vahuveiniklaasi?